Pēteris un Dace par piedzīvoto un redzēto

September 18, 2011

Par dzīvošanu Kanādā

Ir aizritējis jau kāds brītiņš kopš esam Kanādā un tas brītiņš ir 6 mēneši. Liekas, ka esam šeit pietiekoši ilgi, lai izdarītu pirmos reālistiskos spriedumus par dzīvošanu Kanādā un ap to saistītajām lietām. Pēdējo dienu laikā esmu centies pieķeksēt sev piezīmju blociņā tēmas par kurām varētu uzrakstīt. Protams, ir palikušas arī tādas, kuras ne esmu pieķeksējis. Tāpēc, ja Tev ir kāda ir kāda vēlme par ko tu gribētu, lai es uzrakstu – dod ziņu komentāros vai mūsu Facebook lapā.

Pirmkārt gribētos teikt, ka jāņem vērā, ka šis ir mūsu subjektīvais viedoklis un vairāk atspoguļo dzīvi British Columbia provincē nevis visā Kanādā. Lieki piebilst, ka Kanāda ir otrā lielākā valsts pasaulē līdz ar to likumi un dzīves dārdzība atšķiras katrā provincē. Jā, viena valsts, tomēr likumi un noteikumi ir dažādi, pat iegūstot ārsta diplomu vienā valsts daļā var nākties to pārkārtot citā valsts daļā... Skumji un smieklīgi, bet patiesība.
Pārtika - nedaudz dārgāka kā Latvijā, tomēr, ja atrod „pareizos” veikaliņus un izpēta sev apkārt esošo vidi + izmanto blakus esošo ASV iepirkšanās iespēju, tad ir iespējams arī iegādāties to ļoti līdzīgās cenās. Kvalitāte?! Ļoti dažāda – atkarībā no cenas un veikala. Bieži vien labākos augļus un dārzeņus var atrast tā saucamajos Farm Shop, kas visdrīzāk nebūs pilsētas centrā vai tā tuvumā. Gaļu - specializētajos veikalos, tomēr arī šis jautājums prasa izpēti.

Ēdināšanas iestādījumi – ar jēdzīgiem ir diezgan pašvaki, vismaz Viktorijā noteikti. Ar to vēlos pateikt, ka tā ir viena no lietām, kas man traki pietrūkst – pusdienas Rīgas centrā, kad pa Ls 2.5 tu dabū zupu + otro un esi kārtīgi pieēdies. Šeit pa Ls 2.5 būs diezgan sarežģīti kaut ko ēdamu dabūt, varbūt ķīniešu ēdiena kasti, kas parasti gan ir milzīgas, tomēr kvalitātē nestāv ne tuvu... Šeit gan jāņem vērā fakts, ka Kanādā iespējams atrast daudz un dažādu kultūru ēstuves  - attiecīgi arī ar dārgākām un lētākām cenām. Vidējās pusdienas pilsētas centrā būs sākot no ~$10 un ne tuvu nestāvēs tam, ko izlutinātais latvietis ir izbaudījis, ja ar pusdienām tiek domāts kaut kas karbonādes virzienā tad cena varētu sākties no $20. Ir iespējams diezgan labi ietaupīt pašiem taisot mājās pusdienas, ko liels daudzums kanādiešu arī dara, mēs arī.

Dzīvošana – atkal jāsaka dārgāka, tomēr samērojama ar ienākumu līmeni. Protams, ir iespējams atrast relatīvi lētākus dzīvošanas variantus – dzīvojot kopā ar kādu citu vai arī ārpus pilsētas centra – vairāk nomalē, ja apvieno abus elementus dzīvošana būs pavisam lēta, tikai tad bieži vien jārēķinās ar pāris stundām transportā, lai nokļūtu līdz darbam... Vēl viens interesants fakts, kas domājuir pieminēšanas vērts ir tas, ka dzīvokļu sludinājumos, ja tiek minēts, ka dzīvoklim ir viena guļamistaba (1 BR), tas nozīmē, ka latvieša izpratnē tas ir divistabu dzīvoklis – 1 guļamistaba + viesistaba.

Auto – šis jautājums vispār mūsu platuma grādu cilvēkiem liekas neiedomājami dārgs. Ja Latvijā par mašīnas apdrošināšanu un KASKO ir jāmaksā ap 250 – 300 latviešu naudiņām gadā, tad šeit apdrošināšana atkarībā no mašīnas gada, dzīves vietas un izmantošanas vajadzībām (atpūtas braucieni/braukšana uz darbu utt.) vadītājam bez vietējā stāža un apdrošināšanas vēstures var būt ap 75 – 100 latiem mēnesī. Tāpēc, ja domājat par pārcelšanos uz Kanādu un Latvijā nav bijušas avārijas un piešķirti goda punkti, noteikti pieprasiet no sava auto apdrošinātā un CSSD izziņu par to, ka esat priekšzīmīgs šoferis, atlaides iespējams dabūt līdz pat 40% - ir to vērts.

Mobilie sakari – man jau apnicis to teikt, bet tas ir kārtējais lielums, kas ir dārgāks Kanādā. Vispār Kanādā ir vieni no dārgākajiem mobilajiem sakariem pasaulē, nevar salīdzināt ar Latviju, kur man pie Bite esot bija paliels skaits minūšu + internets par Ls 10, šeit tas ir apmēram 3x dārgāk. Arī šeit ir jāpieliek komentārs, ka operatoriem ir plāni, kas netiek afišēti (līdzīgi kā Latvijā) un ejot ar viņiem runāties var dabūt labākus darījumus, protams, tie ne tuvu nebūs tam ko maksājāt Latvijā, bet būs OK.

Tikmēr tiem, kas lasa un šausminās par to, ka viss ir tikai dārgāk, varu Jūs iepriecināt – viss ir samērojams. Ar to vēlos pateikt, ka algas šeit ir lielākas un kopējais dzīves līmenis augstāks, līdz ar to nevar nostādīt izmaksas 1:1, tomēr, lai dotu ieskatu kādas ir cenas attiecībā pret Latvijā esošajām tas derēs. Jautāsiet vai šeit ir arī kaut kas lētāks?! Jā elektrība, benzīns un neaptverami skaisti kalni (daba), kas ir aiz loga un pieejami par „brīvu”, kas neprasa tev ceļot uz tuvākām vai tālākām kaimiņvalstīm lai izbaudītu tos. 

Ir palikušas vēl pāris tēmas,  par kurām gribētos uzrakstīt, piemēram, darba jautājumu, dabu, cilvēkiem un multikulturālismu. Bet par tām centīšos uzrakstīt nākamajā reizē. Ja ir kādas idejas vai vēlmes droši izpaudies komentāros.

0 comments:

Post a Comment

Blog Archive

Scroll To Top